DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
arslan altındişTÜM YAZILARI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

30 AĞUSTOS  ZAFER BAYRAMI İLÇEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün Başkumandanlığı’nda zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Gölpazarı’nda İlçe Kaymakamı Mustafa Nevzat MERCAN önderliğinde kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığı’nda yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’ un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan beri Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Gölpazarı İlçemizde Atatürk Anıtı önünde toplanan protokol üyeleri, siyasi parti  temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ile vatandaşlarımız şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşımızı söylediler. Atatürk Anıtı’na İlçe Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan çelenk koydu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. İlköğretim öğrencileri 30 Ağustos Zaferi için şiirler okudu.

Daha sonra İlçe Kaymakamı MERCAN makamında misafirleri ağırlayarak 30 Ağustos Zaferi’nin sohbetini yaparak çay ikram etti. Reşadiye Mahallesi Şehitliği’ne gidilerek Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

 Başta Gazi Musta Kemal ATATÜRK olmak üzere, bu cennet Vatanımız için mücade eden tüm herkesi şükranla anıyoruz.
Sevgi ve Saygılarımızla…