DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN67.017,401.267
arslan altındişTÜM YAZILARI

CEVİZİN ANAVATANINDAN HABERLER

Yayınlanma Tarihi : Google News
CEVİZİN ANAVATANINDAN HABERLER

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ceviz geçen senelerde Eylül ayı itibarıyla dallardan düşmeye başlardı. 2023 yılının Ceviz hasadı havaları yağışların olmaması nedeniyle Ekim ayının ilk haftasında başladı. Bilecik İli Gölpazarı İlçesinde ’da ceviz hasadı yapan üreticiler yaş ceviz hasadına devam ediyor.

Bilecik İlinin ceviz üretiminin en çok yapıldığı ilçe Gölpazarı olarak biliniyor. Üreticiler cevizleri toplamak için bazı sırık ve benzeri aletlerden de yararlanabiliyor. Ancak ceviz toplama ustalarının yorumuna göre bu yöntem bazen ağaca zarar verebiliyor. Bu nedenle yüksek ceviz ağaçlarından toplanan cevizlerin toplanması bir hayli zahmetli bir iş olabiliyor. Üreticiler cevizlerin ağaçların silkelenerek toplanmasının daha uygun olduğunu belirtiyor.  Bu zahmetli süreç her ne kadar zor olsa da sofralarımızda damak zevkini şahlandıran cevizlerin yenmesi bir başka oluyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre yaklaşık 27.000 dekar alanda ceviz bahçesi bulunduğu, ceviz ağaçlarının çoğunluğunun Chandler cinsinden oluştuğu ve 10.000 ton civarı ceviz hasadı beklendiği ifade edilmiştir.  Ayrıca Ceviz üreticilerine bahçe kurulurken destek veriyorlar. Gölpazarı üreticisi her yıl ceviz ağacı ekim yerlerini çoğaltarak, üreticinin ekonomisine kattı sağlanıyor. Bakanlıkça yeni kurulacak ceviz bahçelerinde sertifika fidan kullanımında şartları sağlayan üreticilere destek verilmektedir.

Ceviz endüstriyel anlamda birçok alanda kullanılıyor. Kabuğu ve içi yemek veya sanayi sektöründe kullanılıyor. Cevizin vücuda oldukça faydası var. Her gün belli bir miktar tüketilen ceviz zihni açıyor. Cevizden çıkarılan yağ yakıt sektöründe de kullanılıyor.