DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
arslan altındişTÜM YAZILARI

DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

“Yaşanabilir Bir Dünya İçin Bisikleti Seçin” teması ile düzenlenecek “3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Etkinlikleri yapıldı. Gölpazarı Gazimihal ve Cengiz Topel İlköğretim okullarında İlçe Polis ve Jandarma trafik ekipleri öğrencilere eğitim verdi. Öğrenciler daha sonra güvenli ortamlarda bisiklet kullandılar.

Türkiye genelinde 30 Mayıs – 7 Haziran 2022 tarihleri arasında Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenecek “Yaşanabilir bir dünya için: bisiklet” projesine;  T.C Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği gibi kurum ve kuruluşlar da destek verecek.

Her yaştan insanı bisiklet sürerek hayatın her alanında bilinçlendirmeyi hedeflediklerini paylaşan Emin Müftüoğlu yaptığı açıklamada: “Bisikletle tanışmamızın 200. yılını kutladığımız bu yıl, bisikletin günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline getirecek projelerimizle toplumun tüm kesimlerinde bisiklet kültürü oluşturmak amacıyla büyük bir bisiklet hareketi başlatıyoruz. Küresel iklim değişikliğinin hayatın her alandaki etkilerini en aza indirmek, AB Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması çerçevesinde ‘karbon nötr’ hedefine yönelik bisiklet kullanımını özendirmek, yerel yönetimlerin bisiklet hakkındaki farkındalığını artırmak ve gerekli altyapı tedbirlerini almaları konusunda teşvik etmek, ülke genelinde çocuklara bisikleti tanıtmak, trafik bilinci aşılamak, Türkiye’de bisikleti yaygınlaştırmak gibi pek çok yönü ile birlikte bisikletin sürdürülebilir gelişme, çevre, sağlıklı bir nüfus, dışa daha az bağımlı bir ekonomi için gerekliliğin anlatılması gibi hedeflerle hazırladığımız projelerimiz bisikletin gelişmesine ve bisiklet sporunun geleceğine de katkı sağlayacaktır.” dedi.

KAYNAK: İHA GÖLPAZARI