DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
arslan altındişTÜM YAZILARI

GÖLPAZARI 1. NCİ ULTRA TRAİL YARIŞMASI YAPILDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
GÖLPAZARI 1. NCİ ULTRA TRAİL YARIŞMASI YAPILDI

Tarihin ve doğanın arasında muhteşem parkurların bulunduğu Horhor Çeşmesi, Kurşunlu Kayası, Harmankaya Kanyonu, Su Uçtu şelalesi, Kiraz Bahçeleri, Akarsular, Heybetli Zirveler, Doyumsuz Eğlenceler, samimi bir misafirperverliğin olduğu 1. Nci Gölpazarı Ultra Trail yarışmaları yapıldı.28-29-30 Haziran tarihleri arasında yapılan etkinliğe yurt içi ve yurt dışından yarışmacılar katıldılar. Son gün yarışmacılar Harmankaya Kanyonunu gezdiler.
Gençlik Merkezi Müdürlüğü ekipleri GÖLPAZARI ULTRA TRAIL MARATON YARIŞLARINDA Gönüllü Gençleriyle sahadaydılar. Hazırlıklara yardımcı oldular ve Sahada bulunan CP Su ve Atıştırmalık Noktalarında gönüllü olarak görev aldılar. Çok güzel geçen yarışlarda Gönüllü Gençlerin katkı sağlaması paha biçilemez, Gölpazarı adına gurur verici.
İlçe Emniyet Amirliği ve Jandarma Komutanlığı ekipleri de özverili çalışma yaptılar.
Dört kategoride yapılan yarışmalar 10 kilometre yarışında;
” Etkinlik alanından başladı Gölpazarı etrafından işaretlenmiş parkuru tamamlayarak, Etkinlik alanında başladığı yerde bitti. Parkur asfalt, patika ve toprak yoldan oluşmaktadır. Bölgesel olarak ağaçlık ve çevresi açık koşu güzergahından oluşmaktadır. Parkur yaklaşık 9,700 metre. Toplam yükselme 139 metre, toplam iniş 142 metre. Maksimum yükseklik 259 metre, Minimum 215 metre aralığında tamamlandı. Parkur içinde su istasyonu vardı.
20 kilometre yarışı;
“Etkinlik alanından başladı olup Gölpazarı etrafından işaretlenmiş parkuru tamamlayarak Kurşunlu kayası mesire alanına/köyündeki CP lerinden sonra parkuru tamamlayıp etkinlik alanında başladığı yerde bitirdi. Parkur kısmen asfalt çoğunlukla patika ve toprak yoldan oluşmaktadır. Bölgesel olarak ağaçlık ve çevresi açık koşu güzergahından oluşmaktadır. Parkur yaklaşık 20 000 metre. Toplam yükselme 139 metre, toplam iniş 142 metre. Maksimum yükseklik 259 metre, minimum 215 metredir. Parkur içinde su istasyonu vardı.
57 U kilometre yarışı;
“Etkinlik alanından başlayacak olup ilçemizin etrafından işaretlenmiş parkuru takip ederek sırası ile Türkmen, Esenköy, Harmanköy, Esenköy, Çımışkı, CP lerinden geçerek parkuru tamamlayıp etkinlik alanında başladığı yerde bitirdiler. Parkur kısmen asfalt çoğunlukla patika ve toprak yoldan oluşmaktadır. Bölgesel olarak ağaçlık ve çevresi açık koşu güzergahından oluşmaktadır. Parkur yaklaşık 57 000 metredir. Toplam yükselme 550 metre, toplam iniş 550 metre. Maksimum yükseklik 670 metre, minimum 670 metredir.”
Yarışmaya katılan bütün yarışmacılara hediyeler verildi.

Ultra Maraton açıklaması; “Klasik maraton mesafesi olan 42.2km’den daha uzun olan koşu yarışları için ultra maraton ifadesi kullanılır. En yaygın olarak 50km- 80km aralığında olurlar. Ama 100km ve 160km olanlarında oldukça popülerdir.
Uluslar arasi Gölpazarı ultra trail yarışı 4 kategoride yapıldı 10 km. 20 km 57 km. Ve cocuk koşusu. 350 katilimci iştirak etti. Dördüncü çocuk koşusu 05 ile 13 yaş arası
10 km 13 yaş ve yukarısı
20 km ve 57 km 18 yaş ve yukarısı. En küçük yarışmacımiz 5 yaşında en büyük 74 yaşında.
8 ülkeden yabancı kosucucu katıldı
Her ne kadar maratonlar gibi yollarda yapılanları da olsa büyük bir çoğunluğu patika koşusu olarak insanı kendisine hayran bırakan yerlerde gerçekleşir.
Ultra koşucularının tamamına yakını sanılanın aksine hiçbir süper özelliği olmayan insanlardır. İnsanlar sadece limitlerini görmeyi bağımlılık haline getirmiş sıradan insanlardır. Beton binaları ve trafiği ile bir şehirle mücadele etmek yerine yeşillikleri ve muhteşem manzarası ile bir dağla mücadele etmeyi tercih ederler.
Ultra maraton deyince gözünüzün önüne yüzlerce km uzunluğundaki yarışları getirdiyseniz bu görüşe katılmayabilirsiniz. Ama inişli-çıkışlı, yumuşak bir zeminde yapılan 50km bir ultra maraton, sert asfalt zeminde yapılan bir maratona göre hem vücudunuzu hem de eklemlerinizi çok çok daha az hırpalar. Ayrıca inişli-çıkışlı değişken parkur vücudunuzun çok daha fazla kasını çalıştırır ve güçlenmenize çok daha fazla yardım eder.
Ve en önemlisi; ilk ultra maratonunuzu bitirme anında ilk maratonunuzu bitirme anına oranla kendinizi çok çok daha iyi hissedersiniz.”
KAYNAK:ARSLAN ALTINDİŞ
İHA GÖLPAZARI