DOLAR32,2027% 0.05
EURO35,0608% 0.08
STERLIN41,0225% 0.12
FRANG35,3720% 0.05
ALTIN2.514,83% 0,17
BITCOIN69.748,295.065
arslan altındişTÜM YAZILARI

VEZİRHAN’DAN BİR TÜRKÜ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
VEZİRHAN’DAN BİR TÜRKÜ

Rukiye’m Türküsü ve Öyküsü
Bu haftaki yazımızı çok yakın komşumuz Vezirhan beldemizden yaşanmış bir türkü ve öyküsüne ayıralım istedik. Bu vesileyle kadın cinayetlerinin hiç yaşanmamsını diliyor ve kadın cinayetlerini kınadığımı ayrıca ifade etmek isterim.
Olay 1957 yılında o zamanlar bir köy olan Vezirhan’da, Rukiye ve Cemal arasında geçer. Rukiye’nin dayı karısı Cemal’e, “Rukiye’yi sana alacağım!”, diye sürekli sözlerde bulunur. Rukiye ve annesi de bu işe taraftar olurlar.
Mevsim harman zamanıdır. Rukiye, Cemal’le birlikte saman taşımaktadır. Rukiye’nin annesi de Cemal’e “Bu kızı sana vereceğim.” diye söylenmektedir. Cemal, artık Rukiye’ye evleneceklermiş gözüyle bakmaya başlar. Bu arada Hasan isminde yakışıklı ve maddi durumu Cemal’den daha iyi olan bir genç Rukiye’ye vurulur ve görücü gönderir. Rukiye’nin annesi sözünü tutmaz, kızını Cemal’e vermekten vazgeçer. Rukiye’yi Hasan’a nişanlar.
Hasan’ın babaannesi yolda karşılaştığı Cemal’e, “Rukiye’yi sana vermediler bize verdiler.”, diyerek sürekli nispet yapar. Cemal bu sözleri hep içine atar. Rukiye, Hasan ile evleneceği günün düğün haftasında kendisine gelinlik için alınan mantosunu kolunun üzerine atar, nispet yaparcasına Cemal’in önünden geçer. Cemal yaşadığı bütün bu olayları içine sindiremez ve Rukiye’yi öldürmeye karar verir. Cemal, Rukiye’nin annesi ve babası tarlada çalıştığı esnada evde yalnız olan Rukiye’ye ani bir baskın yapar. Cemal’i karşısında gören Rukiye telaş içinde evin balkonuna doğru kaçar. Rukiye’nin peşinden koşan Cemal, balkonun kapısını açar ve Rukiye’yi tabanca ile dört yerinden yaralar. Evden çıkan Cemal, balkonda kanlar içinde yatan Rukiye’ye sokaktan son kez bakar. Rukiye’nin ölmediğini görünce yeniden eve girer ve tabancasının kabzası ile Rukiye’nin başına defalarca vurarak Rukiye’yi öldürür. Rukiye’nin dayısı bu sırada tarladan eve gelmiştir. Yaşanan olaylara tanık olur fakat korkusundan sesini çıkaramaz. Köye, başka bir köyden gelin gelmiş olan Ayşe isminde ki bir kadın yaşananları görür; evin dış kapısını çekerek Cemal’in kaçmasına engel olmaya çalışır. Bu arada olayları duyan köylüler bir türlü yardıma gelmez. Cemal Ayşe kadını tehdit eder. Ayşe kadın mecburen kapıyı açmak zorunda kalır. Cemal evden hızla kaçar.
Rukiye’nin ölümünden hemen sonra köy kadınları Rukiye’m türküsü ağıtını yakarlar. Rukiye’m türküsü köyde uzun zaman söylenir.

Rukiye’m
Rukiye’yi vurdular balkon içinde
Garip anam ağlıyor mutfak içinde
Ana ben ölecekmişim rüyam da gördüm
Balkon içinde ruhumu verdim
***
Vezirhan içlerinde çiçekler açar
Hep doktorlar gelir yaramdan kaçar
Ana ben ölecekmişim rüyamda gördüm
Balkon içinde ruhumu verdim
***
Dere boylarında kuru bir kazık
Rukiye’m gençliğine yazıktır yazık
Rukiye’m al duvağı beyaz incecik
Ağla ana ağla baba öldüm gencecik

Hasan TAŞCI – Ekim 2022