DOLAR32,2027% 0.05
EURO35,0608% 0.08
STERLIN41,0225% 0.12
FRANG35,3720% 0.05
ALTIN2.514,83% 0,17
BITCOIN69.748,295.065
arslan altındişTÜM YAZILARI

İSTANBUL BİLECİKLİLER DERNEĞİ BAŞKANI FARUK ŞAHİN’DEN ÇAĞRI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
İSTANBUL BİLECİKLİLER DERNEĞİ BAŞKANI FARUK ŞAHİN’DEN ÇAĞRI

İstanbul Bilecikliler Derneği ve İstanbul Yörük Türkmen Derneği’nden Türk Devletleri Teşkilatı’na açık çağrı:

“Kazakistan’ın istikrarı ve güvenliği Türkistan coğrafyası için önemlidir. Devreye girilmeli”

İstanbul Bilecikliler Derneği ve İstanbul Yörük Türkmen Derneği Kazakistan’da sokak gösterilerinin iç çatışmaya ve kanlı eylemlere dönüşmesi üzerine dün yaptığı açıklamada, Kazakistan halkına “itidal ve sağduyu” çağrısında bulunurken, Türk Dünyası Teşkilatı’nı da “bu kaos Rusya’nın Kazakistan’a girmesi sonucunda ülkenin bağımsızlığını tekrar kaybetmesi tehlikesini ortaya çıkaracak ve Türk dünyası için büyük bir tehdit oluşturacaktır. Derhal arabulucu rol üstlenilmeli” diyerek göreve davet etti.
“KAZAKİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞI TEHDİT ALTINDADIR”

Kazakistan’da 3 gün önce akaryakıt zamlarına tepki amacıyla başlayan sokak protestolarının devletin kontrolünden çıkıp iç çatışmaya dönüşmesi Türkiye’deki Bilecik ve Yörük Türkmen camiasında da büyük bir endişe ve kaygıya yol açtı. İstanbul Bilecikliler Derneği ve İstanbul Yörük Türkmen Derneği
adına açıklama yapan Başkan Faruk ŞAHİN, yayınladığı mesajda, barış gücü adı altında Kazakistan’a giren Rusya’nın 30 yıl önceki SSCB hayalini hortlattığını ve Afrika ile Ortadoğu’da yaşanılan Arap Baharı adı altındaki emperyalist güçlerin işgal girişiminden başka bir durum olmadığını söyledi.

Faruk Şahin;
”Biz bu filmi 10 yıl önce Irak’ta, Yemen’de, Mısır’da, Libya’da Tunus’da, Cezayir’de, Ürdün’de, Lübnan’da ve Suriye’de gördük. Önce halkları hükümetlere yönelik sözüm ona tepkilerle sokaklara döktüler, ardından bir anda silahlı eylemciler ortaya çıktı ve kanlı eylemlerle ülkeler iç savaşa sürüklendi. Çok geçmeden de barış gücü adı altında bu ülkeler emperyalist güçlerle işgal edildiler. Burada da amaç belli. Türk dünyası için sözüm ona bir Türk baharının fitilini ateşlemek” dedi.

İstanbul Bilecikliler Derneği ve İstanbul Yörük Türkmen Derneği Başkanı Faruk ŞAHİN, Kazakistan’dan gelen haberlerin iç açıcı olmadığını, ülkeye giriş ve çıkışların yasaklandığı, haberleşme ağlarının da kesintiye uğradığı için net bilgi alınamadığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:
”Burada yaşayan kardeşlerimiz için endişeliyiz. Kaosa sürüklenen ülkede kardeş kavgası yaşanmaktadır ve akan Türk kanıdır. Sebebi ve hikayesi ne olursa olsun gelinen noktada Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkenin iç meselesini çözmek üzere ‘Kollektif Güvenlik Teşkilatı’nı diğer bir deyimle Rus ordusunu davet etmekte. Yani Türkistan coğrafyasındaki emperyalist emellerinden hiç bir zaman vazgeçmeyen Rusya yeniden iş başında. Sayın Tokayev, itidali elden bırakmamalı ve çözümü ülkenin kendi iç dinamikleriyle aramalıdır. Halkın haklı talepleri dikkate alınmalı, eski Rus mantalitesi terk edilmeli, ilmi, insani, İslami bir çerçevede, Türk gelenekleri ve töresine uygun şekilde bir davranış modeli geliştirilmelidir.
“TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI AKTİF GÖREV ALMALI”

Kazakistan’da yaşanan olayların Türk Birliği için açık tehdit unsuru haline gelmesinden büyük kaygı duyduklarını belirten İstanbul Bilecikliler Derneği ve İstanbul Yörük Türkmen Derneği Faruk ŞAHİN, Türk Devletleri Teşkilatı’nı da göreve davet etti.

Faruk Şahin “Bu konuda Türk Devletleri Teşkilatı Dönem Başkanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘ın devrede olduğunu biliyoruz. Ancak, büyük bir destekle arabuluculuk rolünü mutlaka üstlenmeli. Aksakallılar teşkilatı aktif görev almalıdır. Müdahale davetine bir de şart ekleyen Rusya durdurulmalıdır. Kırım’ın ilhakının tanınması, Rusça’nın yeniden ikinci resmi dil ilan edilmesi, Rusya’ya askeri üsler verilmesi, Rus azınlıklara özerklik talepleri bu gelişmelerin arka planını ve gerçek senaristini açıkça ortaya koymaktadır. Çin ve Rusya Türkistan coğrafyasında yeni bir operasyona başlamaktadır. Suriye’de edindiği yer ile güneyini güvene alan Rusya, Kırım’dan sonra Türkistan’ı da işgal ederek ipek yolunu kontrolü altına almaktadır. Türk Milleti buna dur demelidir. İlgililere önemle duyurulur.” İfadelerine yer verdi.

Başkan Faruk Şahin’nin bir çağrısı da medya kuruluşlarına oldu. Kazakistan’dan doğru bilgi akışının sağlanmamasının Türk dünyasında çeşitli yankılara ve zaman zaman da sosyal medya hesaplarında olduğu gibi asılsız iddia ve paylaşımlarla ortamın daha da gerginleşmesine yol açtığını söyleyerek önemli bir konuya dikkat çekti. Faruk Şahin ”Bu konuda başta AA olmak üzere milli ve yerli haber ajansları ile yayın organlarımız Türk dünyasına doğru haber akışını sağladıkları taktirde hem toplum olarak bu tür asılsız iddialarla bizleri tedirgin ederek birliğimizi, dirliğimizi bozmaya yönelik kurgu ve operasyon ağlarına düşmeyiz hem de emperyalist güçlerin yayın organlarından akan haberleri meşrulaştırmamış oluruz.” diye sözlerine devam etti.
İstanbul Bilecikliler Derneği ve İstanbul Yörük Türkmen Derneği olarak temsil ettiğimiz camia ve cemiyetin ortak sözüdür Kazakistan ve tüm Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Devletleri, İslam Devletleri hür ve güçlü olmalı, birlik ve beraberlik içerinde olmalıdır.
Kazakistan Devleti ve Türk kardeşlerimizin yanındayız.

İstanbul Bilecikliler Derneği ve İstanbul Yörük Türkmen Derneği
Yönetim Kurulu adına Başkan
Faruk ŞAHİN