DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
arslan altındişTÜM YAZILARI

KARACALAR KÖYÜ HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ YAPTI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
KARACALAR KÖYÜ HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ YAPTI

Hıdırellez, eski çağlardan beri bahar- yaz mevsim bayramı olarak kutlanıyor. Hızır ve İlyas’ın her sene bir kez kavuştuğu gün olduğuna inanılıyor.Hıdırellez her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanıyor. “Hıdırellez”, Anadolu, Orta Doğu, Irak, Suriye, Kırım, Azerbaycan ile Balkan ülkelerinde “bayram” olarak değerlendiriliyor.
Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.
Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan Hıdırellez günüdür. 6 Mayıs’tan başlayıp 7 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir. Türkiye’de Hıdrellez Bayramı 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Rum Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler “Aziz George” günü olarak kutlamaktadırlar.
Gölpazarı İlçesinde de 14-05-2022 Cumartesi günü Karacalar Köyünde Hıdrellez kutlamaları yapıldı. Gölpazarı İlçesinden ve komşu köylerden gelen misafirlere tavuklu bulgur pilavı, helva, ayran ikram edildi. İlçe Kaymakamı Efecan ŞAHİN ve İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa ÖZKAN yapılan pilavları karıştırarak servis yaptılar. Kutlamalarda Ak Parti İlçe Başkanı Oktay KARCI, CHP İlçe Başkanı Turgay YILMAZ, İl Genel Meclisi Üyesi Erkan ERDEM, İlçe Jandarma Komutanı Cihad EMİR, Köy ve Mahalle Muhtarı ile kalabalık bir misafir topluluğu katıldı.