DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN67.170,011.344
arslan altındişTÜM YAZILARI

SAKARYA MEYDAN MURABESİNDE GÖLPAZARI’NDA Kİ DURUM

Yayınlanma Tarihi : Google News
SAKARYA MEYDAN MURABESİNDE GÖLPAZARI’NDA Kİ DURUM

Sakarya Meydan Muharebesi Günlerinde Gölpazarı’nda Yapılan Miting ve Destek Telgrafları

Sakarya Meydan Muharebesi (22 Ağustos –  13 Eylül 1921) Türk milleti için bir ölüm kalım mücadelesi olmuştu. Bileciğin Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş, Türk ordusu Büyük Taarruz için olanca hızıyla hazırlıklarını sürdürmekteydi. Büyük Taarruz için Gölpazarı ve bölgesinde de hazırlıklar devam ediyordu.

12’nci Kolordu (Kocaeli Grubu) Karargâhı İzmit’te komutan Albay Halit komutasında konuşlanmıştı. Kolordu üç piyade tümeni, bir süvari alayı ve bir jandarma taburundan kuruluydu. Bunlardan 19’ncu ve 20’nci Tümen Kocaeli’de, 18’nci Tümen Mekece’de, 36’ncı Süvari Alayı Osmaneli’de, Jandarma Taburu ise Gölpazarı’nda bulunmaktaydı.

Sakarya Meydan Savaşı ile birlikte hemen iki gün sonra Gölpazarı’nda bulunan mutasarrıflık öncülüğünde bölge halkının çoşkun katılımı ile mitingler düzenliyor Ankara’ya destek telgrafları çekiyordu (Açıksöz, 28 Ağustos 1921, No:268).

 ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Riyasetine 25 Ağustos 1921’

Dün nahiye ve çevre köylerin ahalisi merkezde toplanarak melun düşmanın cinayetlerini protesto eylemiş, alakası ve siyasi bir halkı olmaksızın başta kralları olduğu halde Yunan liderlerinin vatanımıza saldırdığı düşman sürülerine Anadolu’yu mezar edecek tedbirlere tevessül eden kahraman ordumuza malen, bedenen yardıma ahd ve misak ve ordunun muzafferiyeti vatanımızın kurtuluşu için dualar ederiz.

Sakarya Savaşı Zaferi sonrası ve Büyük Taarruz öncesi Türkiye Büyük Millet Meclisine Gönderilen Destek Telgrafı

Sakarya Meydan Savaşı Türk birliklerinin üstünlüğü ile tamamlanmıştı. 27 Ağustos 1921’de Gölpazarı halkı ve bütün köyler Gölpazarı’nda toplanıyor, büyük tezahüratlar eşliğinde Türk Ordusu’na desteklerini sunmaya devam ederek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir kez daha destek telgrafı çekiyor, bu büyük zaferi ve Türk ordusunun Yunan kuvvetlerine karşı başlattığı genel saldırıyı hep birlikte kutluyordu.

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Riyasetine 27 Ağustos 1921

‘Nahiyeyi teşkil eden bütün köylerin ahalisi merkezde toplanarak tezahürat icra edilmiş aşağıdaki maddelerin kamuoyuna duyurulmasına karar verilmiştir:

  1. Hain düşmanın masum toprağımızda memleketimizin hayatını, istikbâlini mahv-ı melun maksadıyla yaptığı kötülükleri düşmandan beter olan yardakçılarını tel’in ve protesto ederiz.
  2. Düşmanlarımızın alt ettikleri başta kral olduğu halde Yunan idarecilerinin hiç bir siyasi ve örfi hakkı olmaksızın mübarek vatanımıza saldırdığı arz ve namus düşmanı sürülerine Anadolu toprağını mezar edecek tedbirlere yönelen kahraman ordumuza maalen, bedenen her türlü yardımda bulunmayı dini esaslarımızdan, milli esaslarımızdan bilir o suretle harekete ahd ve yemin eyleriz.
  3. Düşmanın mahvına kadar kahraman ordumuzun bütün varlığıyla çalışmasını ve ordu müdürlerinin maddi, manevi bütün kuvvetini sarf eylemesini talep eyleriz.

Miting Reisi Ziya, Gölpazarı Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Reisi Halil.

Bu kararların alınmasından sonra tekbirler arasında ordumuzun muzafferiyetini vatanın kurtuluşu ve düşmanın imhası hakkında Bilecik müftüsü tarafından etkili bir dua edilmiş, ahali azim ve imanla dolu bir halde dağılmıştır.’ (Hâkimiyet-i Milliye, 30 Ağustos 1921, No:277)[1] 

Hâkimiyet-i Milliye, 30 Ağustos 1921, No:277 Gazete Küpürü

 

[1] (Selvi & Cırık, a.g.e., 2020:102)